Może być zimno i ciemno na dworze. Smutno, jak potrafi być tuż po Bożym Narodzeniu. Być może masz ochotę na czekoladę, kawę, herbatę, wino – co tam lubisz – oraz coś lekkiego i przyjemnego. Kawa z przyjaciółką? A może książka, która będzie dokładnie taka, jak tego teraz potrzebujesz? Książka, która uspokoi Cię jak uścisk mamy, a może zmotywuje do działania i pomoże podjąć trudną decyzję? Zostawiam Was z lekkim postem, gdzie zebrałam pozycje, do których zawsze wracam w takich momentach. Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu, pozwolą odpocząć i ogrzeją Was w ten bardzo wietrzny, grudniowy dzień.

Książka jak kawa z przyjaciółką numer 1: Małe kobietki

Choć wydana w XIX wieku, nie tylko się nie zdezaktualizowała, ale zawiera wiele wskazówek idealnych w naszych zabieganych czasach. Louisa May Alcott opisała historię czterech sióstr, które zmagają się z biedą, ale też własnymi słabościami w czasie, gdy ich ojciec bierze udział w wojnie secesyjnej. Ta książka sprawia, że chcesz się stać lepszą, chociaż bohaterkom daleko do ideału. Może dlatego tak łatwo je pokochać? Wisienką na torcie jest kojąca postać mamy March, która zawsze potrafi podnieść swoje córki na duchu.

Teoretycznie to pozycja dla nastolatek, ale osobiście przeczytałam ją po raz pierwszy jako dwudziestotrzylatka. Mojej mamie również przypadła do gustu. Jeśli nadal Cię to nie przekonuje, sięgnij po kolejne części, w których Jo, Meg, Amy i Beth są już dorosłe – z pewnością znajdziesz w nich coś dla siebie.

Kiedy sięgać po Małe Kobietki?

–> Brakuje Ci wsparcia innych kobiet, tęsknisz za siostrami lub chciałabyś je mieć.

–> Zmagasz się z trudnościami życiowymi, problemami finansowymi lub przeciwnościami losu.

–> Ciężko pracujesz nad sobą i swoim charakterem, ale masz wrażenie, że ciągle Ci się nie udaje.

–> Czujesz się samotna i chciałabyś przyciągnąć więcej ludzi do swojego życia.

Bonus: Film jak kawa z przyjaciółką czyli kinowa wersja z 1994 roku. W rolach głównych m.in. Winona Ryder, Christian Bale, Kirsten Dunst i Susan Sarandon.

Książka jak kawa z przyjaciółką numer 2: Błękitny zamek

Czy muszę Wam przedstawiać Lucy Maud Montgomery? Większość z nas doskonale zna Anię z Zielonego Wzgórza. Inne książki tej autorki są równie warte uwagi. Błękitny Zamek to moja ulubiona – tak ciepła, mądra i pełna romantyzmu, jak tylko można sobie wyobrazić.

Jej bohaterka, trzydziestoletnia Joanna, to dziewczyna, którą każda z nas pokocha od razu. Łatwo się z nią utożsamiać. Jej życie na początku powieści przypomina wszystko to, czego skrycie obawia się każda z nas – jest samotną, nieatrakcyjną, starą panną, wiodącą nudne życie u boki nadopiekuńczej matki i zrzędliwej ciotki. Na całe szczęście dzięki ciekawemu zbiegowi okoliczności sytuacja szybko ulegnie zmianie. Więcej szczegółów nie chciałabym zdradzić, gwarantuję Ci jednak, że przyjemnie spędzisz przy niej czas, a po jej przeczytaniu nic już nie będzie takie samo.

Kiedy sięgać po Błękitny Zamek?

–> Czujesz, że utknęłaś w martwym punkcie i nie wiesz, co z tym dalej zrobić.

–> Chcesz zmienić swoje życie, ale brakuje Ci odwagi.

–> Masz problemy z niskim poczuciem własnej wartości, kompleksami i brakiem wiary w siebie.

–> Tęsknisz za prawdziwą przyjaźnią/miłością/życiem blisko natury.

Bonus: anglojęzyczna wersja jest w pełni dostępna online tutaj. Tak, w oryginale bohaterka ma na imię Valancy. 🙂 Warto przeczytać po angielsku, stary polski przekład podobno jest nieco okrojony.

Książka jak kawa z przyjaciółką numer 3: Maria i Magdalena

Czy wiesz, że Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, autorka romantycznych wierszy omawianych w liceum, miała młodszą siostrę Madzię, utalentowaną satyryczkę? Maria i Magdalena opowiada losy obu sióstr od dzieciństwa aż do wybuchu II wojny światowej. Pani Magdalena maluje artystyczny Kraków z czasów zaboru austriackiego, lata międzywojenne, podróże, miłości i literackie zmagania sióstr barwnie i żywo jak przystało na córkę Kossaków. Nie da się nie pękać ze śmiechu, czytając tę książkę. To jak odwiedziny ekscentrycznej ciotki, przed której zgubnym wpływem ostrzegały Cię mama i babcia. Zdecydowanie polecam.

Kiedy sięgać po Marię i Magdalenę?

–> Twoje życie wydaje Ci się bezbarwne i nudne.

–> Tęsknisz za przykładem starszej, mądrej i odważnej kobiety, która mogłaby Cię inspirować.

–> Czujesz smutek i chciałabyś poprawić sobie humor.

–> Chcesz na chwilę przenieść się do przeszłości, dowiedzieć się czegoś więcej o życiu na początku XX wieku.

Bonus: Więcej pozycji pani Magdaleny Samozwaniec tutaj.

Książka jak kawa z przyjaciółką numer 4: Żony i córki

O ile Jane Austen i Charlotte Bronte są dość dobrze znane polskim czytelniczkom, o tyle trzecia wielka dama brytyjskiej literatury – Elizabeth Gaskell – nie spotyka się w naszym kraju ze zbyt dużym rozgłosem. Niesłusznie! Jej książki doskonale opisują realia kobiecego życia w dziewiętnastym wieku, mówiąc o ich nadziejach, marzeniach i miłości. Gaskell bliscy są ludzie ubodzy, nieszczęśliwi, dlatego w jej powieściach bardzo żywa jest tematyka społeczna. Potrafi kreślić postacie przenikliwie i z humorem, a jednocześnie dużą dozą ciepła. Zawarte w jej książkach prawdy są uniwersalne i mocne niczym pierwsze rady od najbliższych nam kobiet.

Żony i córki to jej ostatnia powieść i zarazem moja ulubiona. Główną bohaterką jest Molly Gibson. To dziewczyna zwyczajna aż do bólu, jaką mogłaby być każda z nas. Gdy w jej życiu z dnia na dzień pojawia się macocha i jej córka, Molly stara się opanować sytuację w ten sam sposób, co zawsze –  dzięki uczciwości, ciężkiej pracy i dbałości o innych. Szybko okazuje się jednak, że problemy, z jakimi przyjdzie jej się mierzyć, są znacznie bardziej skomplikowane niż wydawało się na początku.

Kiedy sięgać po Żony i córki?

–> Czujesz się niedoceniana przez innych i wykorzystana, ale nie wiesz, jak mogłabyś to zmienić.

–> Borykasz się z trudnościami i przeciwnościami losu.

–> Brakuje Ci inspiracji, samodyscypliny i motywacji, aby realizować swoje cele.

–> Trudno Ci się pogodzić z niesprawiedliwością

Bonus: oryginał dostępny online m.in. tutaj. Do wyboru także świetny miniserial produkcji BBC.

Książka jak kawa z przyjaciółką numer 5: Chcę być kochana tak, jak chcę

Zapis rozmów pomiędzy panią Katarzyną Miller, psychoterapeutką, i dziennikarką, panią Ewą Konarowską. Trochę na poważnie, trochę jak z przyjaciółką na kawie. O czym? O tym, co interesuje nas wszystkie – o  miłości. Lubię tę książkę, bo w przyjemny i mądry sposób rozprawia się z kobiecymi demonami oczekiwań i wyobrażeń na temat związków. Pokazuje jak wybrnąć z tej pułapki i co robić, aby w naszych relacjach z mężczyznami działo się lepiej. Wszystko to oczywiście mądrze, z humorem i w niesamowicie inspirujący sposób.

Kiedy sięgać po Chcę być kochana tak, jak chcę?

–> Po rozstaniu lub kiedy w Twoim związku pojawiają się problemy.

–> Po kłótni, z której powodu czujesz się winna.

–> Masz wrażenie, że Twój partner wciąż Cię rozczarowuje.

–> Twój związek jest w porządku, ale chciałabyś być lepszą partnerką.

–> Brakuje Ci w życiu mądrych kobiet, które mogłabyś poprosić o radę.

Bonus: Ebook wprost do Twoich rączek – żebyś nie musiała szukać. 🙂

Książka jak kawa z przyjaciółką numer 6: P.S. Kocham Cię

Nie jest to pozycja, za którą można dostać Nobla – zakwalifikowałabym ją raczej do kategorii typowo kobiecych wyciskaczy łez. I choć zazwyczaj stronię od takich lektur, ta od pierwszych stron podbiła moje serce.

Główna bohaterka, trzydziestoletnia Holly, zmaga się z bólem po śmierci ukochanego męża. Okazuje się, że Gerry zadbał o to, aby pomóc jej nawet w takiej sytuacji… Zostawia jej wskazówki na każdy miesiąc w ciągu roku po jego odejściu, a Holly – niezależnie od tego, jak bardzo jej się to nie podoba – musi je wypełnić. Trzeba przyznać, że jego rady i zadania są niezwykle mądre. Nie tylko pomagają żonie przejść przez żałobę, ale także rozwinąć się jako osoba i poprawić swoje życie. Choćby z tego względu warto przeczytać tę książkę. Wiele z tych wskazówek możemy bowiem z powodzeniem zaaplikować do naszego życia.

Kiedy sięgać po P.S. Kocham Cię?

–> Borykasz się z bólem po stracie ukochanej osoby.

–> Czujesz, że utknęłaś w martwym punkcie i nie masz pomysłu, jak naprawić swoje życie.

–> Brakuje Ci przyjaciółek, wsparcia i nie wiesz, jak to zmienić.

–> Chciałabyś poprawić relacje w swojej rodzinie.

Bonus: Film jak kawa z przyjaciółką czyli filmowa adaptacja P.S. Kocham Cię z Gerardem Butlerem i Hilary Swank w rolach głównych.

 

Książka jak kawa z przyjaciółką numer 7: Krystyna, córka Lavransa

Moja mama opowiadała o niej latami, zanim w końcu udało nam się odkupić jakieś używane wydanie. Warto polować na nią w bibliotekach i na Allegro, choć jest to książka zdecydowanie inna od poprzednich pozycji w tym zestawieniu.

To skandynawska saga, która przedstawia losy Krystyny i jej rodziny w ciągu całego jej życia. Akcja dzieje się w czternastym wieku, jednak wcale nie przeszkadza to w utożsamieniu się z główną bohaterką. Krystyna popełnia w życiu wiele błędów, cierpi, mierzy się z ograniczeniami społeczności, w której żyje. Dzięki temu każda z nas znajdzie w tej książce coś dla siebie. Autorka zastosowała w niej pewien fascynujący zabieg – im Krystyna jest starsza, tym narracja staje się bardziej skomplikowana, odzwierciedlając to, jak bohaterka się rozwija i zmienia się jej sposób myślenia.

Kiedy sięgać po Krystynę, córkę Lavransa?

–> Czujesz się przytłoczona swoimi codziennymi obowiązkami i społecznymi nakazami lub zakazami.

–> U progu dużej życiowej zmiany.

–> Trudno Ci zrozumieć inne kobiety – Twoją matkę, siostrę, być może przyjaciółkę?

–> Jesteś w trudnym związku z kimś, kogo bardzo kochasz.

–> Masz wrażenie, że jesteś samotna i nikt Ci nie pomaga.

Bonus: jeśli spodobała Ci się ta książka przeczytaj też A lasy wiecznie śpiewają.

 

Czytałyście którąś z tych książek? Do jakich książek lubicie wracać? Może polecicie mi coś nowego do poczytania w ten pochmurny dzień? Będę wdzięczna za wszelkie Wasze komentarze!