Twojego mężczyzny. Ci, jak wiadomo, nie są stworzeniami, które łatwo obdarowywać. Kobiecie zawsze można zafundować kosmetyk i będzie to względnie dobry pomysł. Za to mężczyźni zawsze mają same dziwne przedmioty i osobliwe uprzedzenia a ponadto nigdy niczego im nie brakuje. Gdyby istniał taki najlepszy prezent dla mężczyzny, czy nie rozwiązałoby to naszych problemów? Czy nie byłybyśmy spokojniejsze o te Walentynki i urodziny, kiedy to zastanawiamy się, czy już wypada mu kupić skarpetki czy może nadal grę komputerową?

A jeśli Ci powiem, że najlepszy prezent dla mężczyzny istnieje? Jest stosunkowo niedrogi i stosunkowo łatwo dostępny. Jest jednak szansa, że będzie to dla Ciebie coś nowego. Może wymagać troskliwej pielęgnacji przez wiele lat, aby posłużyć Twojemu mężczyźnie równie długo. Gwarantuję jednak, że mu się spodoba. Wywoła uśmiech na jego twarzy, pozwoli mu się poczuć dobrze z samym sobą i sprawi, że będzie szczęśliwy. Chciałabyś wiedzieć, co to jest?

Najlepszy prezent dla mężczyzny to kobieta, która jest po prostu… kobietą.

Każda z nas słyszała w swoim życiu wiele rad dotyczących tego, jak zachowywać się w związku. Ja słyszałam różne – od takich, że kobieta nie powinna być mądrzejsza od mężczyzny do tego, że jeżeli będę mu robiła kanapki do pracy na pewno mnie zostawi. Dowiedziałaś się też na pewno, że mężczyźni kochają zołzy. I może nawet oburzasz się, że zachęcam Cię do tego, żebyś była po prostu kobietą. Jak to tak, masz nagle zamknąć się w domu i gotować obiadki?

A ja zachęcam Cię do tego, żebyś przestała być w związku z sobą samą.

Duża część z nas nieświadomie odgrywa w relacji z mężczyzną także jego rolę. Trudno się w takim układzie odnaleźć – bo gdzie tu miejsce dla drugiej osoby, kiedy Ty wszystko potrafisz, o wszystko zadbasz i wszystko masz pod kontrolą?

Bądź zatem po prostu i tylko kobietą. Nie musisz się znać na wszystkim – niech Twój mężczyzna naprawia krany. On i tak naoglądał się w życiu więcej śrubek niż jest w tramwaju, którym jeździsz do pracy. Ugotuj mu coś dobrego, czasami, żeby było mu miło i żeby mógł potem opowiadać o tym kolegom z pracy. Uwierz mi, zrobi to. Przestań nosić ten rozwleczony dres, skoro masz okazję do tego, żeby założyć ładną sukienkę – Twój mężczyzna jest w domu. Kup sobie koronkowe majtki w Triumphie zamiast wersji ekonomicznej w Pepco. A co tam!

Zrób mu miejsce w tym związku. Niech to nie będzie dziecięcy fotelik ani karny jeżyk w kącie tylko wygodny fotel na honorowym miejscu. Tuż obok Twojego.

Pozwól mu nieść swoją torbę, przytulać Cię, kiedy jesteś smutna i masować Ci stopy. Pozwól mu mieć rację. Pozwól mu Cię rozśmieszać, nawet jeżeli czasem robi to po to, by uniknąć kłótni. Daj mu się podwieźć do pracy i wygrać z Tobą w karty. Niech zapłaci za kawę i wymyśli, gdzie pojedziecie na wakacje. Niech zrobi coś lepiej od Twojego taty (a już na pewno lepiej od męża koleżanki).

Najlepszy prezent dla mężczyzny to też najlepszy prezent dla kobiety.

Nie ma nic złego w tym, że będziesz po prostu kobietą. Nie odbierze Ci to inteligencji, niezależności czy umiejętności naprawienia kranu samodzielnie w kryzysowej sytuacji. Nie sprawi, że nie będziesz już mogła przeklinać, zdenerwować się na kogoś lub nie akceptować kompromisów. Tylko na litość boską, nie daj sobie zabrać adoracji i bycia otaczaną opieką. Nie pozbawiaj sama siebie tego uczucia, kiedy wyglądasz pięknie. Kiedy możesz się schować w czyichś ramionach i po prostu mu zaufać.

Czy nie jest przyjemnie być po prostu kobietą?

Najlepszy prezent dla mężczyzny – i dla Ciebie samej – to Twoje perfumy, kolorowe notesy i płacz na świątecznych reklamach. To także to, jak jesteś w stanie stworzyć dom w każdym miejscu, przy użyciu wyłącznie świeczki zapachowej i kawałka ciasta. To obietnica, że kiedy będzie źle przytulisz go i wyprostujecie wszystko razem, ale nadal to on będzie Ci oddawał swoją kurtkę, kiedy zrobi się zimno.

W Twoim mężczyźnie z dużą dozą prawdopodobieństwa kryje się wszystko to, o czym marzyłaś. Możesz mieć związek, jakiego zawsze zazdrościłaś – z kwiatami w każdą rocznicę i patrzeniem na siebie jak zakochane nastolatki nawet po pięćdziesięciu latach ślubu. Jedyne, co musisz zrobić to podarować swojemu mężczyźnie ten najlepszy prezent.

Pozwolić mu czuć się ze sobą dobrze. Być potrzebnym. Być mężczyzną.

A co dla Ciebie oznacza „być po prostu kobietą”?