Moja pierwsza zapamiętana podróż pociągiem w życiu to InterRegio relacji Wrocław-Olsztyn a następnie szynobus spółki Arriva PCC. W ciągu 8 lat regularnych podróży pociągami zdołałam nie tylko pokochać ten środek transportu, ale także przeżyć niejedno opóźnienie czy urwany pantograf. Gdybym wcześniej wiedziała na ten temat to, co wiem teraz:

a) zaoszczędziłabym już pewnie kilka tysięcy złotych.

b) nie odmroziłabym dłoni podczas oczekiwania na pociąg opóźniony o 180 minut.

c) moje zakupione na osiemnastkę oryginalne buty Emu nadal byłyby z nami (nigdy nie suszcie butów na grzejnikach pod siedzeniami w Regio. Resztę pozostawiam Waszej wyobraźni).

Chciałabym podzielić się z Wami swoim doświadczeniem, wypracowanymi przez lata patentami i ciekawostkami, dzięki którym podróż pociągiem zacznie Wam się kojarzyć równie cudownie jak mnie. Post przyda się z pewnością studentom, przed którymi pierwsza podróż na Wszystkich Świętych. Zapraszam Was zatem na FAQ dotyczące podróży pociągiem, pełne ciekawostek, moich perypetii oraz zdjęć z mojego Instagrama. 🙂

Czym się różni pociąg pośpieszny od osobowego?

Pociągi pośpieszne kursują na dłuższych trasach. Nie zatrzymują się na wszystkich stacjach po drodze, są odpowiednio droższe no i jadą szybciej od osobowych. Obowiązuje w nich również rezerwacja miejsc. Jeśli jesteś z mniejszej miejscowości upewnij się najpierw, czy pociąg pośpieszny na pewno się w niej zatrzymuje.

O co chodzi z tymi nazwami? Czym się różni PKP Intercity od TLK a np. KW?

Te skróty to nazwy różnych spółek, które obsługują połączenia kolejowe w naszym kraju. Warto się w nich orientować między innymi dlatego, że powiedzą Ci wszystko o charakterze pociągu i danego połączenia.

Pociąg spółki PKP Intercity zawsze będzie pośpieszny. W ramach tego przewoźnika kursują pociągi TLK, Intercity, EuroCity itp. TLK z nich wszystkich jest najtańszy.

Oprócz tego mamy jeszcze różnego rodzaju ekspresy obsługiwane przez linie międzynarodowe (nie polecam, drogo!) oraz pociągi osobowe. W ramach osobówek również mamy pewne zróżnicowanie: na „zwyczajne” osobowe pociągi Przewozów Regionalnych oraz mnóstwo pomniejszych regionalnych spółek jak na przykład Koleje Wielkopolskie czy Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Gdzie najlepiej kupić bilet na podróż pociągiem?

Możliwości masz kilka. Możesz kupić tradycyjnie, w kasie na dworcu kolejowym. Licz się jednak z tym, że możesz natrafić na długie kolejki (szczególnie w piątki i niedziele po południu). W większych miastach warto zwrócić również uwagę, do jakiego przewoźnika jest przypisana kasa, w której zamierzasz kupić bilet. Jeżeli przy okienku wisi informacja z logiem „Przewozy Regionalne” to nie kupisz w niej biletu na pociąg PKP Intercity. Zaletą jest to, że możesz dokładnie dopytać osobę w okienku o wszystkie szczegóły (choć w tym celu najlepiej udać się do informacji na dworcu, aby nie blokować osób czekających w kolejce).

Oprócz tego możesz kupić bilet w biletomacie. Jest to druga w kolejności opcja, na jaką ja się decyduję. Należy tylko pamiętać o tym, że banknoty o nominale większym niż 50 zł nie są przyjmowane. Potem wystarczy, że wybierzesz na ekranie cel podróży, dodasz ewentualne zniżki i wybierzesz metodę płatności, a metalowa skrzyneczka wydrukuje Twój bilet. Maszyny to jednak tylko maszyny i jako takie mogą działać wadliwie – najczęściej spotykam się z tym, że odrzucają banknoty i monety, dlatego podróżując pociągiem zawsze warto mieć przy sobie kartę płatniczą. Biletomaty znajdziesz w halach i w pobliżu lub na zewnątrz, są także w niektórych pociągach (np. Kolei Wielkopolskich).

Bilet można również kupić bezpośrednio u konduktora w pociągu. Jeżeli w miejscowości, w której wsiadasz jest czynna kasa biletowa zdarza się, że w takich przypadkach doliczane jest 10 zł dodatkowej opłaty (dane dla PKP Intercity). Pamiętaj, że do konduktora musisz się udać od razu po tym, jak wsiądziesz do pociągu. Większość z nich pewnie uśmiechnie się i każe Ci się przypomnieć w trakcie kontroli, niemniej jednak jest to Twój obowiązek. Opcja idealna dla spóźnialskich.

Moja opcja numer jeden to zakup przez internet. Można to zrobić na stronie internetowej większości przewoźników (spokojnie kupisz bilet na pociąg PKP Intercity czy Przewozów Regionalnych). Jedyne, co musisz potem zrobić to go wydrukować lub zapisać na telefonie tak, aby konduktor w razie potrzeby mógł zeskanować z niego kod QR. Jest zatem szybko i wygodnie, a często również taniej, bo dla osób kupujących bilety z wyprzedzeniem wprowadzane są dodatkowe ulgi.

Kiedy kupić bilet na podróż pociągiem?

No właśnie, im szybciej tym lepiej. PKP Intercity wprowadza zniżkę 30%, 20% lub 10% w zależności od tego, z jakim wyprzedzeniem dokonasz zakupu (dotyczy kupowania przez internet). Im wcześniej masz bilet tym większa gwarancja miejsca siedzącego, więcej czasu na dostanie się na peron i mniejszy stres.

Czy muszę jakoś specjalnie rezerwować miejsce w pociągu? Czy płacę za to dodatkowo?

Miejscówka na pociąg pośpieszny jest wliczona w cenę biletu. Jeżeli miejsca w pociągu się skończą dostaniesz bilet z adnotacją brak gwarancji miejsca siedzącego. Przygotuj się wtedy na ścisk i stanie na korytarzu. Rezerwacji dokonujesz już w momencie kupna biletu. Przy wsiadaniu musisz wówczas zwrócić uwagę na numer wagonu a następnie numer Twojego miejsca – tę informację znajdziesz na bilecie. Przy zakupie biletu przez internet masz też możliwość wyboru miejsca np. przy oknie, obok osoby, która kupiła bilet już wcześniej albo w wagonie bezprzedziałowym.

Czy lepiej jest kupić miejsce w wagonie z przedziałami czy bezprzedziałowym?

Osobiście zdecydowanie polecam drugą opcję:

  • wagony bezprzedziałowe najczęściej są nowsze, a co za tym idzie wyposażone w klimatyzację, czyściutkie i pachnące.
  • drzwi w wagonach bezprzedziałowych są najczęściej sterowane automatycznie co ułatwia bezbronnym kobiecym istotkom ich otwieranie. Uwierzcie mi, idzie zima, a Wy nie chcecie się siłować ze starymi przymarzniętymi drzwiami, wysiadając jako jedyna osoba w środku głuszy.

Czy w mojej miejscowości mogę kupić bilet na pociąg wyruszający z zupełnie innej stacji?

W większości przypadków nie stanowi to żadnego problemu, ale wszystko zależy od tego, jaki przewoźnik obsługuje połączenie. Możesz nie być w stanie kupić biletu na pociąg lokalnego przewoźnika z drugiego końca kraju. Swego czasu chciałam kupić w Poznaniu bilet na pociąg Kolei Mazowieckich. Miła pani w kasie poinformowała mnie, że nie prowadzi sprzedaży biletów na pociągi tego przewoźnika.

https://www.instagram.com/p/BDalJUrnkLq/?taken-by=mikrozyciee

Chcę zabrać ze sobą duży bagaż, czy muszę dodatkowo zapłacić?

W wielu przypadkach należy dodatkowo zapłacić za specyficzny bagaż (taki jak np. rower). W pociągu są też wyznaczone miejsca na przechowywanie tego typu rzeczy a przy kupnie biletu powinieneś dopytać o to, czy w danym pociągu można je przewozić. Podobnie jest też z klatką ze zwierzątkiem. Uwaga – jeżeli będziesz w pociągu przewozić bardzo duży bagaż może Ci zostać naliczona dodatkowa opłata przy kontroli biletów.

Doradzam również rozwagę i poszanowanie przepisów BHP. Widziałam kiedyś, jak pewien mężczyzna przewoził pociągiem dwie piły ręczne (ogromne, jak do wyrębu lasu). Nie były niczym zabezpieczone.

W jaki sposób moja podróż pociągiem może być tańsza, kiedy obowiązuje mnie normalny bilet?

Tak, jak już wspominałam kup bilet przez internet i to jak najwcześniej. Na stronie przewoźnika znajdziesz informacje o aktualnych promocjach i zniżkach. Warto dopytywać o nie również w kasie na dworcu. Wielu przewoźników wprowadza bowiem promocje weekendowe lub bilety wycieczkowe, dzięki którym podróż pociągiem wychodzi taniej niż regularny, normalny bilet.

Trik dla osób poniżej 26-ego roku życia: niektórzy przewoźnicy (np. Koleje Mazowieckie) wprowadzają zniżkę 26% dla takich osób. Wystarczy przy kontroli biletów okazać dowód osobisty.

Jeśli często jeździsz pociągami osobowymi możesz również wykupić bilet okresowy, dzięki któremu zapłacisz mniej niż za bilety kupowane pojedynczo.

No i na koniec – po prostu wybieraj pociągi osobowe. Są tańsze, a choć czas podróży trwa nieco dłużej, zawsze możesz w tym czasie poczytać ciekawą książkę.

Ktoś zajął moją miejscówkę, co robić?

Nigdy nie spotkałam się z sytuacją, w której sprzedano bilet na to samo miejsce dwóm różnym osobom. Najczęściej jest to pomyłka – ktoś źle odczytał nazwę wagonu, miejsca albo co gorsza pociągu. Sprawdź jeszcze raz swój bilet i jeśli nie jesteś w błędzie porozmawiaj z tą osobą lub poproś konduktora o wyjaśnienie sprawy.

https://www.instagram.com/p/BEhQJnIHkMY/?taken-by=mikrozyciee

Kupiłam bilet do domu ale mój pociąg się spóźnia. Czy mogę jechać innym pociągiem na tym samym bilecie?

Jeśli to ten sam przewoźnik to tak. Działa to np. w Intercity, choć nie polecam rozsiadania się w pierwszej klasie z biletem na TLK, możesz zostać poproszona o dopłatę. Najlepiej przy wsiadaniu do pociągu zgłosić to konduktorowi i dopytać, co należy zrobić lub upewnić się w informacji.

Kiedy pociągi są najbardziej przepełnione?

W piątki i w niedziele po południu oraz w okolicach długich weekendów i dłuższych świąt. Regionalne pociągi o krótkich trasach są dosyć zatłoczone o poranku i po południu, odpowiadając ruchowi uczniów i pracowników dojeżdżających w obie strony.

Jestem zmuszona udać się w podróż pociągiem przed świętami i obawiam się tłoku. Co mam zrobić?

Przede wszystkim postaraj się wszystko zrobić wcześniej. A zatem, kup bilet wcześniej, żeby mieć pewność, że dostaniesz miejscówkę i/lub unikniesz kilometrowej kolejki do kasy. Przyjdź na peron wcześniej, by wsiąść do pociągu jak najszybciej po jego podstawieniu bez przepychania się przez tłum. Po trzecie, w miarę możliwości wybierz pociąg jak najwcześniej rano. Jedenasta to zdecydowanie za późno – kiedyś w ten sposób mnie i mojemu chłopakowi nie udało się wsiąść do pociągu.

W podróż pociągiem zabierz jak najlżejszą walizkę – nie ma nic gorszego dla Ciebie i innych niż Twoje toboły zajmujące pół wagonu. Licz się też z opóźnieniami, bowiem przepełnione pociągi to więcej wsiadających i wysiadających osób, które doświadczają przy okazji różnorakich perypetii, opóźniając zarazem odjazd.

Trik dla osób, które się przesiadają: sprawdź, czy nie masz do wyboru alternatywnego połączenia z przesiadką w innym miejscu. Jako studentka odkryłam, że jadąc do domu na święta lepiej jest przesiadać się w Toruniu niż w Kutnie, które leży na zatłoczonej trasie na Warszawę. Wychodziło tylko 30 minut dłużej, a komfort podróży był nieporównywalny.

Jaki jest bezpieczny czas na przesiadkę?

I znowu, jest to kwestia indywidualna. Powiedziałabym jednak, że minimum 20-25 minut – to czas, który pokryje ewentualne lekkie opóźnienie i pozwoli Ci przeskoczyć na właściwy peron, a czasami nawet jeszcze zahaczyć o kasę. Zdecydowanie nie polecam udawać się w podróż pociągiem z czasem na przesiadkę poniżej 10 minut. No, chyba że są to pociągi skomunikowane.

Co to są pociągi skomunikowane?

To tak, jakby jeden pociąg rozbić na dwa kursujące na krótszych trasach. Zamiast jechać prosto do miejscowości A zahaczasz o miejscowość B, gdzie następuje zmiana taboru. Połączenia skomunikowane na ogół są obsługiwane przez jednego przewoźnika, a bilet możesz kupić bezpośrednio do miejscowości B. Dużą zaletą jest fakt, że drugi pociąg nie odjedzie dopóki pasażerowie nie przesiądą się z pierwszego. Minusem jest to, że na przesiadkę w miejscowości B ma się bardzo niewiele czasu.

Informację o tym, czy połączenie jest skomunikowane uzyskasz w kasie lub u konduktora.

#Gostynin #dworzec #pkp #podróż #pociąg #do #domu #Mazowsze #Polska #tory

A post shared by Marta (@mikrozyciee) on

Mój pociąg się spóźnia i chyba nie zdążę na przesiadkę. Co robić?

Zapytać konduktora o to, czy mógłby zadzwonić do kierownika następnego pociągu. Być może drugi pociąg może na Ciebie poczekać. Nadrabianie opóźnienia w trasie zdarza się rzadko – realistycznie nie licz na więcej niż 5-15 minut opóźnienia i to w zależności od długości trasy.

Jadę pociągiem osobowym. Gdzie najlepiej usiąść?

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej siadać dość blisko drzwi wyjściowych. A potem to już zależy od pory roku!

Zimą wybierz miejsce od strony korytarza. Dzięki temu jesteś w stanie szybko wydostać się z pociągu nawet jeśli będzie w nim tłok. Nie jesteś też narażona na kontakt z zimną ścianą i powiew od okna. Z kolei latem siadaj przy oknie, aby mieć stały dostęp świeżego powietrza. Nie ma bowiem nic gorszego niż podróż pociągiem w skrajnym upale.

Mam bardzo ciężką walizkę i boję się, że nie dam rady wrzucić jej na półkę.

Walizkę teoretycznie możesz trzymać na korytarzu. Jeśli siedzisz w pociągu osobowym lub wagonie bezprzedziałowym po prostu usiądź przy przejściu i trzymaj ją obok siebie. W tradycyjnym pociągu pośpiesznym będziesz musiała zostawić ją poza drzwiami przedziału i nerwowo zerkać na nią przez całą drogę. Licz się jednak z tym, że będziesz musiała przesuwać walizkę za każdym razem, kiedy ktoś będzie chciał przejść. Konduktor może Cię także poprosić o umieszczenie jej na półce bagażowej.

W wielu przypadkach można liczyć na pomoc sympatycznych współpasażerów. Pamiętaj tylko o tym, że mogą wysiadać przed Tobą, a wówczas możesz być zmuszona do ściągnięcia jej na dół samodzielnie.

Czy pociągi są brudne? Jaki jest stan toalet?

Mam wrażenie, że obecnie najładniejsze pociągi to nowe szynobusy lokalnych przewoźników oraz niektóre nowe wagony PKP Intercity. W nich na pewno możesz się spodziewać nawet bieżącej wody w toalecie!

Niestety nadal nie jest to regułą, także dlatego, że wielu współpasażerów po prostu nie dba o komfort podróży innych. Mimo wszystko w ciągu ostatnich ośmiu lat zauważyłam ogromną poprawę. Opowieści o obrzydliwych, śmierdzących toaletach i przepoconych siedzeniach powoli odchodzą do lamusa.

Czy w pociągu jest ogrzewanie i klimatyzacja?

W większości nowych pociągów lokalnych przewoźników oraz w ekspresach i nowych wagonach PKP Intercity możesz spodziewać się klimatyzacji. Ogrzewanie teoretycznie jest w każdym pociągu.

Nadal zdarza się jednak, że nie działają tak, jak powinny – pewnie każdy z nas zna opowieści o przenikliwym zimnie w pociągu, gdy na dworze szaleje mróz. Drugą stroną medalu jest lodowaty powiew z klimatyzacji latem – jeśli czeka Cię dłuższa podróż pociągiem można porządnie zmarznąć. Warto przygotować się na różnorodne warunki pogodowe.

Czy w pociągu naładuję telefon/podłączę laptopa?

W wielu nowych wagonach masz do dyspozycji gniazdka – na ogół umieszczone pod fotelami. Niestety nie są w nie wyposażone wszystkie miejsca, także upewnij się, czy przy tym, które zajmujesz znajduje się stosowna informacja.

Gniazdka w pociągach niestety nie zawsze działają. Najlepiej naładować sprzęt w domu lub – w przypadku telefonu – zabrać ze sobą powerbank.

Czy w pociągach jest Internet?

W PKP Intercity tak, aczkolwiek nie we wszystkich wagonach. Aby z niego skorzystać, należy założyć sobie specjalne konto. Zrobisz to bez problemu w pociągu, zapamiętaj jednak swoje dane do logowania. Jeżeli później zechcesz skorzystać z WiFi w pociągu tego przewoźnika, będziesz musiała podać to samo hasło.

Jak się ubrać w podróż pociągiem?

Wydaje Wam się, że to błahy temat? A wcale, że nie! Nigdy nie zapomnę, jak musiałam przesiadać się z popsutego pociągu do drugiego skadu w szczerym polu. Było wysoko, bo nie mieliśmy do dyspozycji rozkładanych schodków ani podwyższonego peronu. Akurat tego dnia postawiłam na sukienkę i mięciutkie baletki, którymi musiałam wylądować na leżących pomiędzy torami ostrych kamieniach. Nikomu nie polecam.

Słowo klucz to wygoda. W podróż pociągiem najlepiej udać się w płaskich butach. Weź też ze sobą pojemną torbę, którą możesz założyć na ramię tak, aby nie krępowała Ci ruchów. Doradzam ubieranie się na cebulkę – latem ze względu na klimatyzację w pociągu może być zimno, z kolei zimą możemy się spodziewać zarówno upału, jak i przenikliwego zimna.

I wracamy… #ostrzeszów #dworzec #kolejowy #pkp #Poland #polska #instatravel

A post shared by Marta (@mikrozyciee) on

Co zabrać ze sobą w podróż pociągiem?

Jak już wspominałam, przyda Ci się pojemna torba. Wsiadając do pociągu nigdy nie możesz mieć 100% pewności, że Twoja podróż przebiegnie zgodnie z planem. Właśnie dlatego warto przygotować się na wszystko.

Weź ze sobą coś, co pomoże zabić czas – krzyżówki, odtwarzacz mp3, książkę czy czasopismo, notatki na uczelnię. Jeśli podróżujesz w towarzystwie przydadzą Wam się karty albo turystyczne planszówki.

Dobrze mieć też ze sobą coś do jedzenia na wypadek, gdyby podróż się przeciągnęła. Nie polecam niczego o intensywnym zapachu (nie wszyscy muszą wąchać Twojego smakowitego burgera) ani jedzenia, którym łatwo się pobrudzić. Najlepsze będą zbożowe batoniki, zwyczajne kanapki lub pitny jogurt. Koniecznie miej też ze sobą coś do picia w zakręcanej butelce lub kubku termicznym (upewnij się, czy nie przecieka). Kawa na wynos to dobry pomysł, o ile nie spodziewasz się tłoku przy wsiadaniu.

Ostatnie i najważniejsze, o co musisz zadbać to higiena. Polecam żele antybakteryjne oraz koniecznie chusteczki higieniczne, dzięki którym żadna toaleta nie będzie Ci straszna.

***

I to byłoby już wszystko. Mam nadzieję, że zebrane przeze mnie informacje okażą się dla Was przydatne i dzięki nim podróż pociągiem stanie się dla Was wspaniałą, przyjemną przygodą.

Na Toruń! #pociąg #podróże #Toruń #wycieczka #boyfriend #train #trip #weekend

A post shared by Marta (@mikrozyciee) on

A może macie własne patenty dotyczącego szybkiego, wygodnego i taniego podróżowania pociągiem? Jakie są Wasze najciekawsze historie związane z podróżami pociągiem? Podzielcie się nimi w komentarzach!

 

Podobało Ci się? Odwiedź mnie tutaj: [DISPLAY_ULTIMATE_PLUS]