Kiedy byliśmy dziećmi, każdy z nas to robił. W przedszkolu ciągle zachęcano nas, by pracować rękami – lepić z plasteliny, rysować, robić babki z piasku. Jednak im dalej, tym gorzej. Pamiętam, jak na studiach w mojej grupie pojawił się konflikt z jednym z wykładowców – tylko dlatego, że na zajęciach robiliśmy plakaty i bez przerwy coś wyklejaliśmy. Nie pasowało to do naszych poważnych dwudziestoletnich person i poważnej wiedzy, którą mieliśmy zdobywać.

Większość z Was zapewne pracuje przez cały dzień przed komputerem.

Po powrocie do domu ten sam komputer staje się dla nas źródłem rozrywki. Jesteśmy ciągle zajęci choć fizycznie jedyne, co robimy to siedzimy, poruszając palcami po klawiaturze. Nie umiemy sobie przypomnieć, co robiliśmy wczoraj. Musimy ufać w to, że nasze działania przynoszą rezultat. Na ogół nie jest to nic, co można zobaczyć lub dotknąć.

Takie namacalne rezultaty są nam, ludziom, potrzebne jak powietrze.

To z oczekiwaniem na efekty zazwyczaj mamy problem. Ale kiedy trzeba pracować rękami, przychodzą one natychmiast. Doświadczamy rzeczywistości, którą da się okiełznać. Wykonujemy pracę, którą można skończyć, a potem podziwiać jej efekt. Istnieje naprawdę. Inaczej niż duża część rzeczy, które wykonujemy wirtualnie. Dlatego wciąż głaszczemy dzieci po głowach, przechowujemy ich rysunki i pieczemy torty na urodziny bliskich.

Dlaczego? Dla zdrowia. By doświadczyć własnej sprawczości, poczuć siłę i satysfakcję. By się odprężyć i poczuć, gdzie naprawdę znajduje się rzeczywistość. By czas płynął wolniej.

Jeśli brakuje Ci pomysłu na to, co mogłoby to być – poniżej lista przykładowych czynności:

1. Ugotuj coś (może przepyszne pesto według tego przepisu?)
2. Wyciągnij z szafy ubrania i uprasuj je. Obserwuj, jak sterta pogniecionych rzeczy coraz bardziej się zmniejsza.
3. Narysuj lub namaluj coś. Jeśli nie potrafisz, skorzystaj z gotowych kolorowanek, do kupienia w każdej księgarni lub do pobrania tutaj. A ta radość z zakupu kredek lub mazaków – bezcenna!
4. Wyszukaj jakiś ciekawy tutorial DIY i zrób coś, z czego będziesz mógł korzystać w domu. Za jakiś czas podobne pomysły znajdziesz też na moim blogu.
5. Posprzątaj.
6. Upiecz ciasto. Polecam szczególnie takie, które trzeba zagniatać, kruche będzie idealne.
7. Zrób sobie (albo komuś bliskiemu) masaż.
8. Przesadź kwiaty lub zioła do innych doniczek.
9. Ulep pierogi.
10. Zamiast pisać post na komputerze stwórz go najpierw na papierze. Pamiętaj o estetyce.
11. Wydrukuj lub wywołaj zalegające na dysku zdjęcia i wklej je do albumu. Jeszcze lepiej, jeżeli masz nieuporządkowane fotografie w domu, zajmij się nimi.
12. Możesz też uporządkować przepisy, dokumenty, ubrania w swoim domu albo pomóc w tym komuś z bliskich.
13. Wypróbuj nową fryzurę. Możesz też uczesać przyjaciółkę, mamę lub córkę.
14. Popracuj w ogrodzie, nawet jeśli to tylko skoszenie trawy lub umycie ławki. Może być cudzy, jeśli nie masz własnego.
15. Porządnie posegreguj śmieci.
16. Wybierz się na spacer po okolicy i pozbieraj śmieci zostawione przez innych.
17. Pogłaszcz lub połaskocz zaprzyjaźnione dziecko lub zwierzątko (chyba, że masz własne).
18. Wyczyść coś bardzo zabrudzonego, czym powinieneś zająć się już dawno (kabina prysznicowa, przypalona patelnia, może zatłuszczony okap?)
19. Wypastuj buty. Zakończ polerowaniem szczotką godnym oficera.
20. Szyj. Zrób coś od podstaw, a jeśli nie potrafisz, spróbuj wykonać prostą maskotkę dla znajomego dziecka lub naprawić coś, co się rozpruło lata temu. Druty lub szydełko również się liczą.
21. Jeśli masz możliwość, porąb drewno. Powrzucaj je do komórki. Nic tak nie pomaga się uspokoić i nabrać dystansu do świata.
22. Zrób przetwory. Teraz jest idealny moment na przygotowanie dżemu z malin lub rabarbaru.
23. Wymieszaj domowy peeling a potem delektuj się nim pod prysznicem.
24. Pograj na jakimś instrumencie (jeśli umiesz).
25. Zrób zakładkę do książki dla siebie lub kogoś, kogo kochasz.

Dzięki pracowaniu rękami nabierzesz dystansu do naszego cyfrowego świata, który często wydaje nam się ważniejszy i bardziej prawdziwy od tego, co jest naszą rzeczywistością. Rzeczywiste jest to, czego na co dzień dotykamy.

I żaden internet nigdy nam tego nie zastąpi.

Może macie własne pomysły na to, co można wykonać własnymi rękoma? Wpisujcie je w komentarzach!