Znasz to nerwowe uczucie, które towarzyszy Ci na co dzień? To, które każe Ci sprawdzać co chwilę Facebooka, konto na Instagramie i natychmiast rzucać się na każdą nową wiadomość? Tak, jakby w sieci działo się coś niesamowicie ważnego, co może Cię ominąć podczas gotowania, snu, pracy lub rozmowy z przyjaciółmi. To, co naprawdę Cię omija to prawdziwe życie. Jeśli czujesz, że jest Ci ciężko oderwać się od Internetu, jeśli masz dość technologii, jeśli chcesz w końcu poczuć spokój i zająć się swoim życiem, wypróbuj poniższe inspiracje. Wirtualny świat to wciąż nie jest prawdziwa rzeczywistość, a te czynności pomogą Ci nabrać do niego dystansu i odzyskać równowagę.

 1. Wyślij do kogoś list tradycyjną pocztą. Ciesz się tym, że możesz napisać go odręcznie, ozdobić kopertę a potem nerwowo oczekiwać odpowiedzi. Zauważ, że aby utrzymać i rozwijać relacje z bliskimi ludźmi nie musimy być przez cały czas dostępni.
 2. Ugotuj na obiad bardzo tradycyjne danie. Nie żadne tam chińskie, włoskie czy wege. Niech będzie schabowy z ziemniakami i surówką albo pierogi. Zauważ, że wcale nie musisz spróbować wszystkiego, być na bieżąco z nowościami – tradycja może być równie dobra.
 3. Idź do cukierni – takiej, jaką wybrałby Twój dziadek. Usiądź przy jednym z trzech stolików pod ścianą, zamów ptysia i zwykłą herbatę.  Ciesz się czasem spędzonym w miejscu, które trwa niezmienione od wielu lat i wciąż ma się świetnie.
 4. Zaproś kogoś do siebie lub odwiedź kogoś w domu, zamiast spotykać się na mieście. Zaufaj komuś i wpuść do miejsca, które jest Twoje, intymne. Nie poszukuj atrakcji i rozrywek, które odwrócą Twoją uwagę od tego, co w tej relacji ważne.
 5. Odwiedź grób bliskiej osoby. Przynieś znicz lub kwiaty. Zwróć uwagę, jak świeca przyjemnie grzeje Twoje dłonie, jak jej płomień migocze w kolorowym szkle. Pomimo codziennego pośpiechu nadal istnieją miejsca, które służą podtrzymywaniu tradycji i wspomnień, niezmienne od lat. Napełnij się tą spokojną atmosferą. Pomódl się lub porozmawiaj z Twoim bliskim zmarłym.
 6. Oczekuj Bożego Narodzenia. Przygotuj ozdoby choinkowe, upiecz piernik, posprzątaj mieszkanie. Wróć do tego, co w tym magicznym czasie jest dobre i autentyczne – oczekiwanie, wysiłek, czas, ciepło, miłość.
 7. Upiecz ciasto – najlepiej takie, przy którym trzeba się napocić. Najlepsze będzie kruche, drożdżowe albo staropolski piernik, który leżakuje przez kilka tygodni zanim w ogóle znajdzie się w piekarniku. Ciesz się z pracy Twoich rąk i fizycznego zmęczenia, tak innego od znużenia, jakie dopada nas przed ekranem komputera.
 8. Wywołaj zdjęcia i wklej je do albumu. Postaraj się wybrać tylko te wyjątkowe. Na co dzień zbyt wiele rzeczy wydaje nam się jedyne w swoim rodzaju, godne naszej uwagi czy uwiecznienia. Naucz się dokonywać wyboru.
 9. Zapisz się do biblioteki i wypożycz książkę zamiast ją kupować. Pomyśl o tym, jakie inne rzeczy, na które przeznaczasz pieniądze, możesz mieć w życiu za darmo. Zastanów się, jak to zrobić.
 10. Pojedź w podróż PKSem lub starym osobowym pociągiem. Poczuj, jak to jest być pozostawionym sam na sam ze swoimi myślami. Nie zagłuszaj niczym podróży, pozwól sobie pobyć w drodze, obserwuj to, co dzieje się za oknem. Po prostu bądź, bez przymusu ciągłego działania. Obserwuj, co się z Tobą wtedy dzieje.
 11. Uszyj coś. Naprawa rozprutej bluzki też się liczy. Zbyt często idziemy na łatwiznę i nie chce nam się dbać o przedmioty ani naprawiać tego, co zniszczone. Nasza postawa przenosi się na nasze relacje z innymi, stosunek do pracy i inne aspekty naszego życia.
 12. Spędź cały dzień na dworze. Zafunduj sobie dużo ruchu i radości na świeżym powietrzu. Zaufaj temu, że świat jest cudownym miejscem i może zadbać o Ciebie także poza murami Twojego domu.
 13. Zrób sobie zbożową kawę lub mleko z cynamonem i miodem. Wypij coś rozgrzewającego, pysznego, kojarzącego się z bajką na dobranoc lub popołudniem u babci.
 14. Zagraj z kimś w karty. To, że jesteś dorosła nie oznacza, że nie możesz się już bawić.
 15. Wyłącz światło wieczorem i zapal tylko świece. Poczuj jak to jest, kiedy nie jesteś zdana na technologię i elektryczność. Świadomie pobądź poza tym przez jakiś czas.
 16. Napisz wpis jak do pamiętnika. Może zechcesz prowadzić go na stałe? Poświęć trochę czasu na to, by poprzyglądać się sobie, ubrać to w słowa. Zastanawiaj się i pisz o tym, co czujesz. Spędź trochę czasu sam na sam ze sobą.
 17. Poświęć chwilę na to, aby zauważyć ludzi, których widujesz codziennie: ekspedientkę w sklepie, sąsiadkę na schodach, koleżankę z pracy. Nie uciekaj od ich obecności w ekran smartfona. Przywitaj ich, porozmawiaj z nimi, pożartuj.
 18. Idź na zakupy na ryneczek lub do małego, lokalnego sklepiku. Poczuj, jak to jest, kiedy możesz dotknąć i powąchać wszystko to, co chcesz kupić. Kiedy zabierasz do domu jeszcze ciepły bochenek chleba i wybierasz lakier do paznokci w drogerii w suterenie. Szukaj miejsc z duszą.
 19. Idź do teatru lub do opery. Obejrzyj grę aktorów na żywo lub posłuchaj muzyki. Doświadczaj ich bez pośrednictwa technologii.
 20. Zaopiekuj się zupełnie bezbronną istotą, choćby na chwilę. Możesz pobawić się z małym zwierzątkiem, zrobić dziecku ciepłe kakao czy ustąpić miejsca w tramwaju. Możesz podlewać kwiatki na parapecie. Dbaj o innych, tych słabszych od Ciebie. Zauważaj, pomagaj i przejmuj się – nie dawaj się znieczulicy.

Jakie są Wasze sposoby na to, by wirtualny świat nie przesłonił Wam prawdziwego życia? Będzie mi miło, jeśli podzielicie się nimi w komentarzach!

 


Podobało Ci się? Jestem też tutaj:

[DISPLAY_ULTIMATE_PLUS]