Jak szpachlować ściany?
Szpachlowanie ścian jako niezbędny element przy wykończeniu wnętrz
Każdy z nas marzy o idealnych i wyjątkowych wnętrzach, które cieszą oko. Mieszkania czy domy są wizytówką człowieka, którą z chęcią się chwalimy. Nietrudno stwierdzić, iż podstawą pięknych wnętrz jest dokładne i prawidłowe wykończenie, a przede wszystkim równe ściany. Szpachlowanie ścian to podstawowy zabieg, który wpływa na ich estetykę, a co więcej przygotowuje podłoże do dalszych etapów prac. Dzięki szpachlowaniu ściany są gładkie oraz równe, co stanowi idealne podłoże do malowania lub tapetowania. Sama zmiana koloru ścian we wnętrzu nie doda im świeżości, jeżeli cały efekt będą psuły dziury pozostałe po dawniej wiszących obrazach w salonie, czy ubytki po zerwanych plakatach w pokoju nastolatka.
Na rynku można znaleźć kilka rodzajów gładzi, które są używane do szpachlowania ścian. Wyróżnia się min. gładzie gipsowe, wapienne, cementowe, czy polimerowe. Każda ma inne zalety, zależnie też od techniki jaką ściany będą szpachlowane. Warto wybrać taki rodzaj masy do szpachlowania, która jest bezpyłowa, z pewnością ułatwi to pracę. Wyrównywanie ścian można wykonywać ręcznie, jak i też maszynowo, czy natryskowo. Dwie pierwsze techniki są dominujące na rynku. Szpachlowanie ścian to czynność, która bardzo często zlecana jest podwykonawcom, jednakże można to również z powodzeniem wykonać na własną rękę.
Odpowiednie wyposażenie
Przede wszystkim przed przystąpieniem do pracy, należy wyposażyć się w niezbędne narzędzia, takie jak szpachelka, poziomica, packa, wiaderko, mieszarka oraz papier ścierny. Prawidłowe szpachlowanie ścian powinno się rozpocząć od zagruntowania powierzchni, a następnie uzupełnienia wszelkich ubytków, takich jak dziury po gwoździach. Gładź nakłada się za pomocą szpachelki wykonując płynne ruchy od dołu w kierunku góry, zaczynając od rogów, następnie wyrównuje się całość od góry do dołu. Za pomocą packi należy ściągnąć nadmiar masy szpachlowej. Powinno się nałożyć dwie warstwy gładzi, druga (cieńsza warstwa) jest warstwą wygładzającą. Końcowym etapem jest wyszlifowanie powierzchni przy pomocy papieru ściernego.
Więcej szczegółów możesz znaleźć na: https://remperfekt.pl