Czym dojechać za granicę?


Coraz częściej słyszy się o tym, że młodzi Polacy decydują się na wyjazd za granicę. Czasami chodzi tu o zwykły wyjazd na wakacje lub do rodziny, jednak w zdecydowanej większości mowa tutaj o wyjazdach w celach przede wszystkim zarobkowych.

Według najnowszych badań ponad połowa młodych osób po ukończeniu studiów w Polsce, realnie rozważa wyjazd za granicę. Najczęściej wymienianymi państwami są oczywiście najbliższe nam Niemcy, ale również Holandia, Belgia, Dania, Austria czy Francja. W przypadku studentów z kierunków ścisłych oraz medycznych, procent ten jest jeszcze wyższy.

Dlaczego tak się naprawdę dzieje? Powodem, który widoczny jest przede wszystkim w Polsce, jest niekorzystna sytuacja na rynku w pracy, która nie sprzyja osobom po studiach. Mimo ukończenia studiów, nawet tych dobrych, szansa na to, że zaraz po ich ukończeniu młody absolwent znajdzie dobrą pracę, która będzie jednocześnie powiązana z jego kierunkiem studiów, jest naprawdę niska i nic nie wskazuje na to żeby sytuacja ta miała się w najbliższych latach poprawić.

Drugim powodem, który leży po stronie Polski, są zbyt niskie zarobki. Płace oferowane w państwach takich jak Niemcy czy Holandia potrafią być wielokrotnie wyższe niż płace na tych stanowiskach w Polsce. Młody Polak może zarabiać nawet 10 tysięcy złotych netto pracując w Niemczech (czy założeniu znajomości języka) i to pracując za najniższą krajową na stanowisku niskiego szczebla. W Polsce na takim samym stanowisku zarabiałby nie więcej niż 3 tysiące złotych.

Decyzja o wyjeździe za granicę nie jest jednak nigdy łatwa i prosta. Trzeba pamiętać, że taki wyjazd nie tylko kosztuje, ale również oznacza rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi na kilka, a czasem nawet kilkanaście miesięcy.

Koszty transportu z Polski do na przykład Niemiec zaczynają się już od 200 złotych. Transport do bardziej oddalonych państw takich jak Holandia czy Francja, jest już zauważalnie wyższy. Polscy przewoźnicy najczęściej oferują przewozy pasażerskie do Niemiec, przewozy do Holandii oraz przewozy do Belgii.

Zobacz polecane: sprzątanie mieszkań poznań.